Poradnik co robić, gdy zorientujesz się, że jesteś podsłuchiwany

01

Zachowuj się tak, jakby się nic nie stało

czyli nie dawaj żadnych oznak na temat swoich podejrzeń. Do czasu uzyskania pomocy zadbaj o swoje bezpieczeństwo i ogranicz informacje przekazywane przy użyciu tego smartfona.

02

Nie kasuj nic na własną rękę

może to skutkować zatarciem cyfrowych śladów obecności złośliwego oprogramowania w telefonie. To istotne w kontekście ewentualnej realizacji swoich praw przed sądem. Skontaktuj się z prawnikiem.

03

W sytuacji awaryjnej włącz tryb samolotowy

lub wyłącz dane pakietowe oraz moduł WI-FI. Przełóż kartę SIM do innego urządzenia. Nie kopiuj danych z zainfekowanego telefonu. Może to spowodować skopiowanie aplikacji podsłuchowej.

04

Skontaktuj się z bezpiecznego urządzenia

W celu uzyskania pomocy użyj do kontaktu tzw. bezpiecznego urządzenia. To telefon osoby, do której masz pełne zaufanie. Wyślij lub dostarcz osobiście swój telefon do analizy, postępując zgodnie z otrzymaną instrukcją.

Zapoznaj się z innymi wpisami

Geolokalizacja – kto może mieć do niej dostęp?

Co do zasady, metod śledzenia za pomocą smartfona jest wiele i zależą one od budżetu oraz umiejętności. Na początek warto uporządkować stan wiedzy. Śledzenie geolokalizacji użytkownika smartfonu jest możliwe dzięki

Rodzaje oprogramowania podsłuchowego

Podsłuch w smartfonie występuje w kilku postaciach: 1. Aplikacja szpiegowska, inne nazwy to ‘stalkerware’ lub ‘spyware’ – to inwigilacja totalna, raz zainstalowana w telefonie “ofiary” ma nieograniczone możliwości, m.in: podsłuchiwanie